MIESTNA ORGANIZÁCIA TRSTENÁ
Členská základňa

Počet členov k 31. 12. 2019:

Dospelí 964
Mládež 60
Deti 144

Náhodný obrázok
DSC08329
Kalendár událostí
Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne
p
u
s
š
p
s
n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Archív článkov
Najnovšie komentáre

Odpadky a rybári

907Akosi sa to stáva samozrejmosťou, kde sa zdržiavajú a pohybujú rybári, sa postupne zvyknú hromadiť aj odpadky. Viem, že väčšina rybárov, navštevujúcich naše revíry, nikdy za sebou nezanechá žiadne zvyšky, dokonca, nájdu sa aj takí, ktorí odnesú z prírody odpad aj za iných. Tým patrí veľký rešpekt. Odpad, ktorí zanechávajú na brehoch tokov a nádrži je zanedbateľný v porovnaní s čiernymi skládkami za dedinami a mestami. Avšak už aj zopár obalov na mieste kde si človek vyhliadne na vytúžený oddych pri prútoch, dokáže človeka znechutiť.

A prečo tento článok? Pretože už dlho som doslova v nemom úžase, čo všetko sa dá nájsť asi týždeň po otvorení sezóny na VVN Tvrdošín po neporiadnych rybároch.

Pred otvorením sezóny sa tu konalo množstvo brigád s cieľom vyčistiť a sprístupniť spevnenou cestou prístup k vode. Množstvo rybárov tu zanechalo kus poctivej práce pri zveľaďovaní prostredia v ktorom si chcú neskôr pri love rýb oddýchnuť a zrelaxovať.

Snažil som sa premýšľať nad tým, čo vedie ľudí k úmyselnému vyhodeniu zvyškov na zem. Z psychologického hľadiska sa v tom nevyznám, tak sa prikláňam len k možnosti, že je omnoho jednoduchšie a komfortnejšie pustiť obal na zem, ako si na odpadky nosiť samostatné vrecko a všetok odpad zbierať práve doň – takže to je len lenivosť a pohodlnosť, poväčšine.

Preto chcem poďakovať všetkým, keďže asi im za to veľa ľudí nepoďakovalo, ktorí svoj odpad donesú domov. Každý rybár, ktorý si z času stráveného pri vode berie pokoj na duši, oddych, harmóniu a pohodu, mal by zároveň prírode niečo aj dať, alebo skôr, nemal by jej nechať nič navyše, čo do nej nepatrí. Možno by bolo fajn zabudnúť na hnev a nespravodlivosť a za hŕstkou lenivcov občas zdvihnúť nejaký papierik, alebo fľašu. Odvážnejší môžu „bordelárov“ aj upozorniť, ale to väčšinou vedie ku konfliktom a dôvodov na zvyšovanie krvného tlaku je dennodenne dosť, tak si radšej užime, aj naším pričinením, čistú prírodu bez zbytočných odpadkov.

Mgr. Ivan Michalec

Print Friendly, PDF & Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.