MIESTNA ORGANIZÁCIA TRSTENÁ
Členská základňa

Počet členov k 31. 12. 2019:

Dospelí 964
Mládež 60
Deti 144

Náhodný obrázok
DSC02984.jpg
Kalendár událostí
Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne
p
u
s
š
p
s
n
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Archív článkov
Najnovšie komentáre

V priehrade sú aj kapitálne sumce

Po dvoch rokoch sa do najväčšej vodnej nádrže podarilo dostať úhora. Okrem neho v nej pribudol aj kapor, lieň, mieň, zubáč či pstruh.

TRSTENÁ. Od začiatku októbra vysadila rybárska stráž do priehrady viac ako päť ton dvojročných kaprov. Potom prišiel na rad lieň, ligotavá, takzvaná zlatá rybka, potom pstruh a podustva. Mimo povinného ročného zarybňovacieho plánu sa do najväčšej vodnej nádrže podarilo pridať 60-tisíc zubáčov.

„Vybrala ho zarybňovacia komisia,“ hovorí Ondrej Gavenda, vedúci rybárskej stráže na Oravskej priehrade. „Tento rok sme nedochovali toľko šťuky, ako sme predpokladali. A aby sme do vody dostali aj dravca, vysadili sme viac zubáčov.“ Zubáčovi sa v priehrade v ostatných rokoch darí lepšie ako kedysi. Dopomáhajú k tomu umelé hniezda, podpora prirodzenej potravy týchto dravcov aj väčšie množstvo násad.

Po dvoch rokoch sa opäť podarilo dostať do tohtoročného zarybňovacieho plánu úhora. Priviezť na Oravu ho museli až z Anglicka.

Druhovú pestrosť v nádrži zvyšuje aj lieň a mieň. „Mieň je ešte stále vysádzaný ako experiment,“ povedal Gavenda. „Zatiaľ sa v úlovkoch neukazuje, trvá tri až štyri roky, kým sa udomácni v novom prostredí. A keďže je to vyslovene zimná ryba, loví sa najmä v zime, spod ľadu. Nešpecializuje sa na neho veľa rybárov.“

Ani tento rok, rovnako ako v ostatných ôsmich rokoch, v priehrade nepribudli sumce. „Je to predátor, ktorý na Slovensku nemá okrem človeka iného nepriateľa. Žerie všetko, jeho lahôdkou sú kapry. Okrem toho, táto voda je pre neho dosť studená, zdržiava sa skôr v teplejších.“

Neznamená to však, že v Oravskej priehrade sumec nie je vôbec. Práve tento rok sa rybárom podarilo vyloviť štyri kapitálne úlovky. Každý mal takmer dva metre. Ďalšie tri boli menšie, zhruba sedemdesiatcentimetrové.

„Vysádzaním sa sem nedostali, skôr prirodzenou cestou. Buď sem ikry preniesli vodné vtáky, alebo sa nejaké mohli zamotať k iným násadám. Pri takomto množstve a na takej veľkej ploche však škody nenarobia.“

Zdroj:
http://orava.sme.sk/c/7474851/v-priehrade-su-aj-kapitalne-sumce.html

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.