MIESTNA ORGANIZÁCIA TRSTENÁ
Členská základňa

Počet členov k 31. 12. 2019:

Dospelí 964
Mládež 60
Deti 144

Náhodný obrázok
img_3284-1
Kalendár událostí
Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne
p
u
s
š
p
s
n
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Archív článkov
Najnovšie komentáre

Hladina rieky Oravy prudko kolíše. Čo s tým?

Správca toku a tí, ktorí ho využívajú sa dohodli na regulácii vodného toku.

Rybári zorganizovali stretnutie pre kolísanie hladiny Oravy. (Zdroj: ARCHÍV ANDREJ FEJEŠ)

Rybári zorganizovali stretnutie pre kolísanie hladiny Oravy. (Zdroj: ARCHÍV ANDREJ FEJEŠ)

ORAVA. Oravu od jari do neskorej jesene využívajú rybári, pltníci či rafťáci. Pre každého je ideálna nejaká iná výška vodnej hladiny. Rybári uprednostňujú nižšiu, pltníci vyššiu. Ovplyvňovať to okrem počasia môže Slovenský vodohospodársky podnik a Slovenské elektrárne, ktoré vlastnia vodnú elektráreň na vyrovnávacej nádrži v Tvrdošíne.

Zástupcovia rôznych organizácií sa dohodli na zoptimalizovaní výšky hladiny.

Aj trojnásobne viac
Pracovné stretnutie pre abnormálne kolísanie vodnej hladiny vyvolal Muškársky klub Dolný Kubín. „Ide nám najmä o život v rieke,“ povedal Marek Plančo, vedúci občianskeho združenia Muškársky klub Dolný Kubín. „Ryba si nájde miesto, kde nakladie ikry. Keď však zrazu klesne hladina o osemdesiat centimetrov až meter, je po nich, lebo zostanú na súši. Ak zase hladina naraz stúpne, voda sa prudko zamúti. Ovplyvňovalo to mnohé vodné živočíchy aj rastliny.“

Podobnú situáciu evidovali muškári aj rok predtým, ale vlani sa vyhrotila natoľko, že sa Marek Plančo rozhodol riešiť ju.

Generačný materiál
„Ak sa zvýši prietok o viac ako päť metrov kubických za sekundu počas hodiny, v Oravskom Podzámku sa na celej šírke koryta zvýši hladina o päť centimetrov,“ vysvetľuje Ondrej Gavenda, vedúci Slovenského rybárskeho zväzu – Rada Žilina, vodná nádrž Orava. „Niekedy však prietok nie je navýšený len o päť kubíkov, ale aj o pätnásť či dvadsať. Potom sa opäť zníži. Preto dochádza ku veľkému kolísaniu hladiny.“

Pre rybársky zväz je Orava prirodzeným miestom vytierania podustvy. Rybári do nej chodia odlovovať generačný materiál, z rýb odoberajú ikry a mlieč, ktoré potom putujú do umelých liahní a darcovia sa vracajú do rieky. „Keď sa hladina prudko zodvihne, voda vyplaví ikry na plytčiny, ak rýchlo klesne, nestihnú sa vrátiť do koryta. Dochádza k stratám.“

Vodáci chcú vody viac
Pltníci zas potrebujú viac vody. „Aspoň pätnásť kubíkov za sekundu, aby sme sa mohli bezpečne plaviť,“ hovorí pltník z Podbiela Pavol Tmák. „To isté platí aj pre vodákov z rôznych kútov Slovenska, ktorí celé leto prichádzajú na Oravu a splavujú rieku. Tým by pasovala ešte vyššia hladina než nám.“

Na druhej strane je však spomínaných pätnásť metrov kubických pre niektorých, napríklad rybársky zväz, v určitých situáciách príliš. Rovnako vodohospodári aj energetici majú rôzne usmernenia, koľko vody musia kedy púšťať. Mnohé závisí aj od počasia a ročného obdobia. „Každému by najlepšie vyhovovalo niečo iné. Našťastie sme sa dohodli na kompromise,“ povedal Pavol Tmák.

Pre jedných i pre druhých
Od apríla do júna pristúpili Slovenské elektrárne na požiadavku rybárov. „Ak to dovolia hydrologické podmienky, budú podľa možností udržiavať stabilný odtok z elektrárne desať až pätnásť kubíkov za sekundu a nárazové zmeny nebudú vyššie ako päť kubíkov sekundových počas jednej hodiny,“ vysvetlil Ondrej Gavenda.

Pltníci využívajú rieku najmä v letných mesiacoch. Im vyhovuje minimálne prietok pätnásť metrov za sekundu a viac. Podľa zápisnice zo stretnutia by mal byť zabezpečený od júna do septembra v určitom čase, zhruba od štvrtej rána do jednej popoludní.

„Konkrétne požiadavky na prietoky je potrebné posielať minimálne 48 hodín vopred na hydroenergetický dispečing Slovenských elektrární aj Slovenského vodohospodárskeho podniku,“ uviedol Miroslav Šarišský, manažér externej komunikácie a udržateľného rozvoja Slovenských elektrární. „V prípade rozporných požiadaviek jednotlivých žiadateľov rozhodne správca toku, ktorým je Slovenský vodohospodársky podnik.“

Marek Plančo je s navrhnutým riešením spokojný. „Určite, veď sme ho sami navrhli. Len aby kompetentní dodržiavali, na čom sme sa dohodli.“

Zdroj: nasaorava.sk

Print Friendly, PDF & Email

One Response to Hladina rieky Oravy prudko kolíše. Čo s tým?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.